RAHAT YAŞAM

Biraz Mutfak

image142

Rahat annelerin sağlıklı mutfakları...

Haftanın yazısı için tıklayınız...

Sağlıklı Yaşam

image143

Rahat annelerin sağlıklı yaşamları...

Biraz Moda

image144

Rahat annelerin şık tarzları...

Biraz Mutfak

image145

Avokado

  

Özellikle son yıllarda yaygınlaşan ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişilerin öğünlerinden eksik etmediği avokado lezzetli bir meyve olmasının yanında folik asit ve kalp dostu yağlar bakımından da oldukça zengin olduğu için hamilelik sürecinde ve sonrasında da bolca tüketilmelidir.
Bebekte beyin gelişimini destekler ve hamilelik sürecinde bacaklarda yaşanan kramplara da iyi gelmektedir. Ayrıca rahmi onarır ve yapılandırır.
Kısacası avokado iyidir onu sevin, tüketin ve tükettirin.

Peki bu sağlıklı meyve nasıl ve hangi koşullarda saklanmalıdır?

Olgunlaşmamış şekilde elinizde bulunan avokado olgunlaşsın istiyorsanız kese kağıdı içerisinde bekletebilirsiniz. Eğer daha hızlı olgunlaşmasını isterseniz yanına bir elma ve ya muz ekleyebilirsiniz. Ben ekstra şeylerle uğraşamam derseniz oda sıcaklığında beklettiğinizde 3-4 gün içerisinde olgunlaştığını göreceksiniz. Yalnızca küçük bir ayrıntı olarak avokadoların birbirine değdiği bölgelerde kararmalar meydana gelebilir buna engel olmak isterseniz avokadoları birbirine değmeyecek şekilde bekletmenizi öneririm.

Bir de benim hiç denemediğim hatta tercih edeceğim bir yöntem de değil ama mikrodalga fırının en düşük ayarında 2 dk bekleterek avokadonun yumuşak hale geldiğini duymuştum bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Olgunlaşmamış avokadonuz daha geç olgunlaşsın istiyorsanız buz dolabında muhafaza edebilirsiniz, hatta tek tek peçeteye veya streç filme sarıp bekletirseniz olgunlaşma sürecini birkaç gün daha uzatabilirsiniz.

Benim de öğünlerimde sık tükettiğim avokado çok sağlıklı bir meyve olmasının yanında yağ oranının oldukça yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Bir bütün avokado benim gibi minyon bir kişiye fazla geldiği için; yarısını tüketiyorum. Peki yarısını kullandığımız avokadonun kalan yarısını kararmadan nasıl saklamak gerekir? Bu süreci limon suyuyla veya alüminyum folyo ile kararmaya engel olanları duymuştum. Ben size daha güzel ve doğal bir yöntem açıklamak istedim. Yarısını kullandığınız avokadonun diğer yarısını (saklamak için çekirdeksiz kısmını tercih etmenizi öneririm), bir kabın içine (ben cam tercih ediyorum) 1-2 cm su ekleyip (yani soyulmuş kısım su içinde kalacak şekilde) üzerine avokadoyu yerleştiriniz dilerseniz kabın ağzı açık bile kalabilir ben herhangi bir koku sinmesin diye kapatmayı tercih ediyorum. Bu şekilde meyvenizi kararmadan 3-4 güne kadar muhafaza edebilirisiniz. Hatta ezilmiş ve sos haline gelmiş avokadoyu bile bir kap içerinde üzerini bir spatula yardımı ile düzleştirerek (içerisine su girmesini engellemek için) üzerine 1-2 cm su ekleyerek kararmadan ve taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Sonrasında suyunu döküp karıştırarak sosu kullanabilirsiniz.

Son bir ipucu daha avokadoyu alırken sapı olmasına dikkat etmenizi öneririm. Çünkü saplı olan avokadonun sapı olmayanına göre iç kısmının kararmadığını ya da daha az karardığını göreceksiniz.

Sakin bebekler demek rahat ve sağlıklı anneler demek…

SAĞLIK KASELERİ; BUDDHA BOWL

image146

  

Kimilerine göre sağlık kasesi, kimilerine göre hippi kasesi veya protein kasesi olarak adlandırılan Buddha Bowl son zamanlarda  yogilerin, vegan ve vejetaryenlerin yanında bir çok kişinin dikkatini çekmekte. Adının nereden geldiği konusunda farklı rivayetler var. Bunlardan ilki Buda’nın büyük göbeğini andırdığı için bu ismi aldığı şeklindedir. Bir diğeri ise şu şekilde; geçmişte Budist rahiplerin dilenmeleri için ellerinde yalnızca bir kase hakları varmış ve elindeki boş kaseyle evlerin kapısını çalarmış, kapıyı açan rahibin kasesine  biraz yemek koyarmış böylelikle kaseleri farklı türden yemeklerle dolarmış.

Buddha Bowl, besleyici ve doyurucu bir yemektir. Sağlıklı olmak veya kilo vermek istiyorsanız sizler için de mükemmel bir tercih olacaktır. Hem lezzetli hem de sağlıklı besinler içerir. Düşük kalorili diyetler sadece geçici bir çözümdür, eğer sağlıklı bir hayat istiyorsanız bunu yaşam tarzınız haline getirmelisiniz.

‘’Hamilelikte Beslenme’’ başlıklı yazımda da sizlere Buddha Bowl dan biraz bahsetmiştim. Özellikle hamilelik sürecinde ana öğünlerimden ben hiç eksik etmedim bu sağlık kaselerini... Sizler de bu sağlık kaseleri sayesinde kendinizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tek bir öğünde rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Peki nedir bu Buddha Bowl? 

Buda Bowl, sağlıklı tahıllardan (kinoa veya esmer pirinç), çiğ veya pişmiş sebzelerden, sağlıklı bir yağ (avokado gibi) bir protein (yumurta veya nohut olabilir) ve bir sürü yeşillikten oluşan oldukça basit sağlık kaseleridir.

Hazırlaması basit olmasının yanında her gün farklı besinler kullanarak damak tadınıza uygun kaselerinizi hazırlamakta da özgürsünüz!

Nasıl hazırlanır?

Öncelikle kasedeki renk çeşitliliği arttıkça sağlık değerinin de arttığını unutmayınız.

Ve motivasyon için kendinize güzel bir kase alarak başlayabilirsiniz.

Kaseniz;

%10 yeşilliklerden oluşmalı; marul, tere, bebek ıspanak…

%20 tahıllardan (karbonhidrat) oluşmalı; nohut, kinoa, esmer pirinç…

%20 sebzelerden oluşmalı; brokoli, havuç, biber…

%20 protein; hindi, tavuk gibi yağsız etler veya mercimek, yumurta…

%15 sağlıklı yağlar; avokado, badem, ceviz…

%10 meyve; ananas, nar…

%5 soslar-baharatlar; sirke, çörek otu, keten tohumu…

Bir kez deneyin göreceksiniz sizlerde vazgeçemeyeceksiniz bu sağlık kaselerinden.

Sakin bebekler demek rahat ve sağlıklı anneler demek  :)

Biraz Moda

Çok yakında...

Sağlıklı Yaşam

Çok yakında...